Gurdwara dosłownie znaczy 'drzwi do Guru'. Stanowi próg pomiędzy skończonym a nieskończonym. Najsłynniejsza świątynia Sikhów Harimandir Sahib, znana również jako Złota Świątynia, znajduje się w Amritsar w północnych Indiach. Die Stadt wurde in einer großen Stadt erbaut, in der man sich mit der Geschichte auseinandersetzen kann, und die man auch mit der Geschichte der Stadt in Verbindung bringen kann, wenn man sich mit ihr auseinandersetzt.

Na Europejskim Festiwalu Jogi stworzymy świętą przestrzeń w Gurdwarze. Der Preis wird in jedem Fall und in jedem Land gezahlt, und der Preis wird in Form einer Meile in der Branche und in Form von Zuschüssen gezahlt. Ta przestrzeń jest zaproszeniem do zanurzenia się głęboko w świętą przestrzeń wspólnej modlitwy, śpiewu z oddaniem oraz wspólnoty. To piękne miejsce do przychodzenia, kiedy potrzebujemy spokojnej przestrzeni.

Każdego dnia Gurdwara ma pełen program - od kirtan zaraz po sadhanie, po wieczorne modlitwy, całonocny kirtan (zwany Ransubhai), czytanie Siri Guru Granth Saib od deski do deski (to się nazywa Akhand Paath), składanie ślubów sikhijskich a czasem nawet ceremonia małżeńska!

Na zewnątrz Gurdwara jest tablica ogłoszeń uaktualniania codziennie o wydarzenia oraz możliwości zapisania się i uczestniczenia.

Nasza Gurdwara jest dla każdego i jest przestrzenią do nauki - jeśli więc są rzeczy, o których chcielibyśmy się więcej dowiedzieć lub wziąć wich udział, prosimy swobodnie zapytać dowolnego z sejwadarów w Gurdwarze

Na tym właśnie polega bycie Sikhiem: bycie jednym z boskim i rozpoznawanie tego Jednego światła we wszystkich.

Słownik

Ardaas Codzienna modlitwa Sikhów recytowana przez sangat (społeczność) o uzdrowienie, siłę, błogosławieństwo i powodzenie. Można ją wykonywać przed lub po zakończeniu dowolnego znaczącego zadania lub zdarzenia.

Bole So Nihal, Sat Siri Akaal Jest to okrzyk zwycięstwa w dwóch częściach czy zdaniach. Pierwsze, Bole So Nihal to stwierdzenie oznaczające: "ktokolwiek to wypowiada (następne zdanie), będzie szczęśliwy, będzie spełniony", zaś drugie, Sat Siri Akaal, oznacza: "wieczna jest wielka ponadczasowa prawda").

Gurbani To słowo składa się z 2 rdzeni: "Gur" oznacza "Guru" - nauczyciela duchowego, oraz "bani" oznacza "słowa, wypowiedzi". Gurbani oznacza 'słowa Guru', 'nauki Guru'.

Gurdwara "Drzwi lub brama do Guru". Odnosi się do miejsca, w którym znajduje się Siri Guru Granth Sahib. Oznacza również ceremonię odbywaną w Gurdwarze.

Hukamnama Nakaz boży". Jest to codzienne odczytywanie jakiegoś szabadu z Siri Guru Granth Sahib, które można przyjmować jako 'myśl na dany dzień'. Po śpiewie kirtan i recytacji Ardaas otwiera się na przypadkowej stronie Siri Guru Granth Sahib i odczytuje szabad - najpierw w strumieniu dźwięku szabad guru, następnie w angielskim tłumaczeniu. Nie trzeba intelektualnie rozumieć znaczenia, aby odczuć, jak strumień dźwięku dotyka nasze serce.

Kaur Kaur jest nadawane jako druga część imienia duchowego dla kobiet. Kaur oznacza "księżniczkę lub lwicę Boga". Imiona Kaur i Singh niosą w sobie szlachetność, wdzięk, moc, odwagę i życie w sposób świadomy.

Kirtan Śpiew świętej poezji zawartej w Siri Guru Granth Sahib (każdy wiersz lub hymn często określa się jako szabad).

Langar Prosta tradycja, w ramach której wszyscy ludzie, bez względu na religię, rasę czy płeć, siedzą razem jako równi sobie i wspólnie spożywają pobłogosławiony posiłek. Nikt nie ma specjalnego miejsca do siedzenia czy naczyń. Wszyscy siedzą na podłodze i są wspólnie obsługiwani.

Misl To określenie pochodzi pierwotnie z perskiego i oznacza 'podobny lub równy'. W XVIII w używano go jako określenia jednostki wojowników sikhijskich. W 3HO użyto go jako oznaczenia roboczej grupy sejwadarów.

Ransabhai Całonocny kirtan z dewocjonalną muzyką. Zapraszamy do spędzenia z nami razem tej przytulnej i boskiej nocy. Można się położyć (z głową zwróconą w stronę Guru) lub siedzieć; słuchać lub dołączyć się do śpiewu.

Sahedż paath. Całkowite odczytanie Siri Guru Granth Sahib w tempie lektora (Akhan Paath to całkowite i ciągłe odczytanie bez żadnych przerw). Sahedż Paath lub Akhand Paath może być wykonane przez jednego lub kilku czytających.

Sangat. Sangat to grupa stanowiąca dobrą społeczność i oferująca wsparcie duchowe swoim członkom. Guru często odnosi się do 'towarzystwa świętych'. Kiedy jesteśmy oddani i zgodni z Prawdą, stajemy się wtedy owym 'towarzystwem świętych'.

Sat Nam "Moją tożsamością jest prawda".

Sejwa. Nieegoistyczna służba; służenie z serca.

Szabad Pieśń wychwalająca Boga.

Singh. Druga część imienia duchowego mężczyzn. Singh oznacza "lew Boga". Imiona Kaur i Singh niosą w sobie szlachetność, wdzięk, moc, odwagę i życie w świadomości.

Siri Guru Granth Sahib Ucieleśnienie całej mądrości Dharmy Sikhów. Choć ma postać wielkiej księgi z zebranymi tekstami Guru Sikhów i innych szanowanych świętych, dla Sikhów stanowi żywą formę ich Guru.

Łahej Guru Dżi Ka Khalsa, Łahej Guru Dżi Ki Fateh! "Boga jest cała czystość, Boga jest całe zwycięstwo".