Nowe i kontynuowane inicjatywy dla ograniczenia wpływu Festiwalu na środowisko

Żadnych ulotek!

Już w roku 2019 zdecydowaliśmy, że na festiwalu nie będzie żadnych ulotek, aby ograniczyć ilość druku i papieru, który kupujemy i przywozimy (i często zostawiamy) na Festiwal. To podejście okazało się sporym sukcesem i będziemy je kontynuować w przyszłych latach. Prosimy więc nie przywozić na Festiwal żadnych ulotek.

Zastanawiając się nad tą zmianą, przyszło nam na myśl: a gdyby tak żadnych ulotek przed Festiwalem? W jednym z ubiegłych lat wydrukowaliśmy 24 950 ulotek, żeby reklamować festiwal. To się wiąże nie tylko z dużą ilością papieru, lecz również z transportowaniem naszych ulotek do wszystkich różnych krajów europejskich, gdzie się je rozprowadza podczas Białej Tantry lub wysyłkowo. Nie czuliśmy się z tym dobrze, że zużywamy tak dużo papieru, więc w tym roku zdecydowaliśmy się przejść wyłącznie na ulotki cyfrowe.

Już planujemy sposoby ograniczenia papieru w Programie Festiwalu w roku 2022…

Recykling odpadów na Festiwalu

Festiwalowi zależy na minimalizacji odpadów i tam gdzie to możliwe stosowaniu recyklingu. W ubiegłym roku na obozie dla dzieci dokonano ogromnej zmiany, odchodząc od jednorazowych talerzyków na potrzeby przekąsek i obiadu, zamiast czego dzieci przywiozły własne naczynia i stworzono warunki do ich zmywania na obozie.

Fondjouan ma umowę z Veolią, jedną z wiodących w Europie firm gospodarujących odpadami, która odbiera wszystkie nasze odpady, łącznie z tymi podlegającymi recyklingowi, i zapewnia, że trafiają one do właściwych strumieni odpadów poddawanych recyklingowi/kompostowaniu. Nasza umowa gwarantuje, że odpady nadające się do recyklingu są rzeczywiście mu poddawane.

To ważne, żeby wszystkie nasze odpadki lądowały we właściwym pojemniku: przeznaczone na wysypisko, do recyklingu, odpady żywnościowe. Prosimy uważnie sprawdzać etykiety na pojemnikach, aby mieć pewność, że to co tam wkładamy, nadaje się do recyklingu. W strefie biwakowania można wręcz mieć dwa oddzielne małe pojemniki, by łatwiej oddzielać odpady do recyklingu od tych idących na składowisko, zanim przyniesie się je do właściwych pojemników.

Więcej pojawi się w ciągu roku, w miarę postępu w planowaniu Festiwalu…!

Wprowadzamy nowego Koordynatora Odpowiedzialności Ekologicznej

Od początków w roku 1978, byliśmy festiwalem wegetariańskim i wszyscy przywozili własne naczynia i sztućce, tak więc od samego początku jedną z podstaw Festiwalu …

Sposoby na zmniejszenie obciążenia dla środowiska

Przed Festiwalem Rozważcie, co przywieziecie na Festiwal. Jeśli przyjeżdżacie na Festiwal pierwszy raz i jeszcze nie macie namiotu/śpiwora itp., to rozważcie albo zakup tych …