Przed Festiwalem

  1. Rozważcie, co przywieziecie na Festiwal. Jeśli przyjeżdżacie na Festiwal pierwszy raz i jeszcze nie macie namiotu/śpiwora itp., to rozważcie albo zakup tych rzeczy do wielokrotnego użycia, albo wypożyczenie ich od przyjaciół, czy wynajęcie namiotu na Festiwalu.
  2. Unikajmy przywożenia odpadów (zwłaszcza plastiku) na teren Festiwalu. W kranach mamy dostępną wodę pitną wysokiej jakości. Przywieźcie butelki do wielokrotnego napełniania! Nie ma potrzeby przywozić wody pitnej w plastikowych butelkach.
  3. Na pewno przywieźcie własne naczynia i sztućce, oraz kubki na gorące napoje i butelkę na wodę. Będą potrzebne do wszystkich posiłków oraz wieczornych przekąsek kupowanych na Bazarze, na herbatę z baru Yogi Tea, lub na wieczorne Złote Mleko/Yogi Tea.
  4. Zaplanujcie podróż tak, by zminimalizować ślad węglowy. Transport jest obszarem wywołującym największe oddziaływanie Festiwalu na środowisko. Rozważcie przyjazd pociągiem lub, jeśli jedziecie samochodem, to może macie wolne miejsce do zaoferowania komuś? Miejsce można zaoferować lub poprosić o nie na stronie Festiwalu na Facebook’u.

Na Festiwalu

  1. Należy starannie sprawdzać etykiety pojemników do recyklingu i wrzucać do nich wszystko, co da się odzyskać. Jeśli obozujecie całą rodziną, dobrze mieć przy namiocie oddzielne pojemniczki na odpadki do odzysku i na pozostałe, aby móc łatwiej je umieszczać w odpowiednich docelowych pojemnikach.
  2. Uważnie gospodarujmy energią elektryczną. Jako jogini kultywujemy świadome zarządzanie osobistą energią. Dlaczego nie rozszerzyć tego na energię w ogóle? Oferujemy obecnie przenośną stację ładowania obok namiotu Strażników (przy wejściu na teren Festiwalu). Starajmy się możliwie skracać kolejki przy stacji ładowania, ładując tak mało, jak się da. Świadomie korzystajmy z telefonów na terenie Festiwalu i albo je wyłączajmy, albo przestawiajmy na tryb samolotowy – będziemy zaskoczeni, jak mało energii potrzeba, żeby je naładować.
  3. Uważnie gospodarujmy wodą. Ostatnimi laty widzieliśmy braki w dostawach wody w regionie, gdzie odbywamy Festiwal. Używajmy wody oszczędnie. Bierzmy krótkie prysznice; naczynia myjmy w strefie zmywania naczyń (a nie pod kranami z wodą pitną). Wokół obozu i w lesie mamy suche/kompostujące toalety – korzystanie z nich zamiast z toalet spłukiwanych zaoszczędzi mnóstwo wody!
  4. Prosimy nie pozostawiać niczego na terenie Festiwalu – jeśli coś przywieźliśmy ze sobą, zabierzmy to do domu!
Matka Ziemia płacze na próżno. Bóg Wszechmogący wśród swych licznych obfitych błogosławieństw dał nam tę planetę Ziemię, którą gwałciliśmy, nadużywaliśmy, wykorzystywaliśmy – i nie przestajemy. Nie jesteśmy w zgodzie z Matką Ziemią, nie jesteśmy w zgodzie ze środowiskiem, nie jesteśmy w zgodzie z samymi sobą, nie ma pokoju w nas samych. Nadszedł czas na przebudzenie się co do pewnej prostej rzeczywistości: czym jesteśmy bez pokoju? Yogi Bhajan