Skoro tu przybyliście, róbcie sejwę. Róbcie karma jogę. Czyńcie ją swoimi rękami, umysłem i duszą. Czyńcie ją swoją Jaźnią, a wasza Jaźń zostanie uwznioślona. Yogi Bhajan
Karma joga oznacza dosłownie ‘zjednoczenie się przez działanie’. Na Festiwalu każdy zapisuje się do którejś z językowych grup karma jogi, zaś każda z tych grup wykonuje jakieś ważne zadania, by pomagać w przeprowadzeniu Festiwalu. W ten sposób Festiwal odbywa się dzięki połączonym wysiłkom wszystkich uczestników.
Karma joga to zasadnicza część doświadczenia Festiwalu – na równi z uczestniczeniem w sadhanie, oczyszczającą dietą i warsztatami. To część Festiwalu zapraszająca do świadomości grupowej, do bycia częścią czegoś większego od nas samych. Zróbmy z tego ćwiczenie się – ćwiczenie się w służeniu innym, ćwiczenie się w przekraczaniu ograniczeń, obciążeń i służeniu grupie. Karma joga jest sposobnością do odgrywania czynnej roli w społeczeństwie i czynienia tego z entuzjazmem.
Określeń ‘karma joga’ i ‘sejwa’ często używa się zamiennie, lecz w rzeczywistości subtelnie się od siebie różnią. Karma joga jest powinnością, zaś sejwa jest czymś oferowanym z serca.
Podczas całego Festiwalu będą również pojawiały się spontanicznie sposobności do pomagania – na przykład widząc kogoś potrzebującego pomocy, lub w przypadku prośby o zgłoszenie się 20-tu dodatkowych osób do pomocy w krojeniu warzyw na obiad. Kiedy tylko możemy, przyłączajmy się w takich przypadkach.
Wskazówki, jak dobrze doświadczyć karma jogi
- Podchodźmy do karma jogi z entuzjazmem, zapałem i energią.
- Bierzmy czynny udział w swojej grupie – zjawmy się na czas, zostańmy do samego końca.
- Przywieźmy jakiś fartuch lub ubranie, które można pobrudzić (krojenie buraków w białym stroju to byłby kiepski pomysł!)
- Bez względu na różne wewnętrzne przeżycia – róbmy to z uśmiechem.
- Podczas spotkań “misli” łączmy się ze swoją grupą karma jogi. poznajmy się nawzajem, dzielmy się swoimi doświadczeniami.
- Wiedzmy, że nie musimy robić wszystkiego przez cały czas; są również chwile na odpoczynek i pozwolenie, by inni nam służyli.