Gurdwara dosłownie znaczy 'drzwi do Guru'. Stanowi próg pomiędzy skończonym a nieskończonym. Najsłynniejsza świątynia Sikhów Harimandir Sahib, znana również jako Złota Świątynia, znajduje się w Amritsar w północnych Indiach. Posiada cztery drzwi otwierające się na wszystkie kierunki, pokazując, że każdy é mile widziany, bez względu na swą wiarę i historię, lub jaka ścieżka życiowa przywiodła przywiodła tę osobę tutaj.

Na Europejskim Festiwalu Jogi stworzymy świętą przestrzeń w Gurdwarze. Ta przestrzeń otwarta jest dla jednego i dla wszystkich i wszyscy są mile widziani do brania udziału i uczenia się. Ta przestrzeń é zaproszeniem do zanurzenia się głęboko w świętą przestrzeń wspólnej modlitwy, śpiewu z oddaniem oraz wspólnoty. Para piękne miejsce do przychodzenia, kiedy potrzebujemy spokojnej przestrzeni.

Każdego dnia Gurdwara ma pełen programa - od kirtan zaraz po sadhanie, po wieczorne modlitwy, całonocny kirtan (zwany Ransubhai), czytanie Siri Guru Granth Saib od deski do deski (para się nazywa Akhand Paath), składanie ślubów sikhijskich a czasem nawet ceremonia małżeńska!

Na zewnątrz Gurdwara é tablica ogłoszeń uaktualniania codziennie o wydarzenia oraz możliwości zapisania się i uczestniczenia.

Nasza Gurdwara jest dla każdego i jest przestrzenią do nauki - jeśli więc są rzeczy, o których chcielibyśmy się więcej dowiedzieć lub wziąć w nich udział, prosimy swobodnie zapytać dowolnego z sejwadarów w Gurdwarze

Na tym właśnie polega bycie Sikhiem: bycie jednym z boskim i rozpoznawanie tego Jednego światła we wszystkich.

Słownik

Ardaas Codzienna modlitwa Sikhów recytowana przez sangat (społeczność) o uzdrowienie, siłę, błogosławieństwo i powodzenie. Można ją wykonywać przed lub po zakończeniu dowolnego znaczącego zadania lub zdarzenia.

Bole So Nihal, Sat Siri Akaal Jest to okrzyk zwycięstwa w dwóch częściach czy zdaniach. Pierwsze, Bole So Nihal a stwierdzenie oznaczające: "ktokolwiek a wypowiada (następne zdanie), będzie szczęśliwy, będzie spełniony", zaś drugie, Sat Siri Akaal, oznacza: "wieczna jest wielka ponadczasowa prawda").

Gurbani Para słowo składa składa się z 2 rdzeni: 'Gur' oznacza 'Guru' - nauczyciela duchowego, oraz 'bani' oznacza 'słowa, wypowiedzi'. Gurbani oznacza 'słowa Guru', 'nauki Guru'.

Siques "Drzwi lub brama do Guru". Odnosi się do miejsca, w którym znajduje się Siri Guru Granth Sahib. Oznacza również ceremonię odbywaną w Gurdwarze.

Hukamnama 'Nakaz boży'. Jest to codzienne odczytywanie jakiegoś szabadu z Siri Guru Granth Sahib, które można przyjmować jako 'myśl na dany dzień'. Po śpiewie kirtan i recytacji Ardaas otwiera się na przypadkowej stronie Siri Guru Granth Sahib i odczytuje szabad - najpierw w strumieniu dźwięku szabad guru, następnie w angielskim tłumaczeniu. Nie trzeba intelektualnie rozumieć znaczenia, aby odczuć, jak strumień dźwięku dotyka nasze serce.

Kaur Kaur é nadawane jako druga część imienia duchowego dla kobiet. Kaur oznacza "księżniczkę lub lwicę Boga". Imiona Kaur i Singh niosą w sobie szlachetność, wdzięk, moc, odwagę i życie w sposób świadomy.

Kirtan Śpiew świętej poezji zawartej w Siri Guru Granth Sahib (każdy wiersz lub hymn często określa się jako szabad).

Langar Prosta tradycja, w ramach której wszyscy ludzie, bez względu na religię, rasę czy płeć, siedzą razem jako równi sobie i wspólnie spożywają pobłogosławiony posiłek. Nikt nie ma specjalnego miejsca do siedzenia czy naczyń. Wszyscy siedzą na podłodze i są wspólnie obsługiwani.

Misl Para określenie pochodzi pierwotnie z perskiego i oznacza 'podobny lub równy'. W XVIII w używano go jako określenia jednostki wojowników sikhijskich. W 3HO użyto go jako oznaczenia roboczej grupy sejwadarów.

Ransabhai Całonocny kirtan z dewocjonalną muzyką. Zapraszamy do spędzenia z nami razem tej przytulnej i boskiej nocy. Można się położyć (z głową zwróconą zwróconą w stronę Guru) lub siedzieć; słuchać lub dołączyć się do śpiewu.

Sahedż paath. Całkowite odczytanie Siri Guru Granth Sahib w tempie lektora (Akhan Paath para całkowite i ciągłe odczytanie bez żadnych przerw). Sahedż Paath lub Akhand Paath może być wykonane przez jednego lub kilku czytających.

Sangat. Sangat to grupa stanowiąca dobrą społeczność społeczność i oferująca wsparcie duchowe swoim członkom. Guru często odnosi się do 'towarzystwa świętych'. Kiedy jesteśmy oddani i zgodni z Prawdą, stajemy się wtedy owym 'towarzystwem świętych'.

Sat Nam "Moją tożsamością é prawda".

Sejwa. Nieegoistyczna służba; służenie z serca.

Szabad Pieśń wychwalająca Boga.

Singh. Druga część imienia duchowego mężczyzn. Singh oznacza "lew Boga". Imiona Kaur i Singh niosą w sobie szlachetność, wdzięk, moc, odwagę i życie w świadomości.

Siri Guru Granth Sahib Ucieleśnienie całej mądrości Dharmy Sikhów. Choć ma postać wielkiej księgi z zebranymi tekstami Guru Sikhów i innych szanowanych świętych, dla Sikhów stanowi żywą formę ich Guru.

Łahej Guru Dżi Ka Khalsa, Łahej Guru Dżi Ki Fateh! "Boga é cała czystość, Boga é całe zwycięstwo".